2020 Yılında En Çok Okunan Kitaplar


2020, pandemi ve onun yarattığı yan etkiler nedeniyle genel olarak evde kaldığımız, kendimize daha fazla vakit ayırdığımız ve hobilerimize biraz daha zaman bulabildiğimiz bir yıl oldu. Evde kalma sürecinde okuyamadığımız kitapları okuduk, izleyemediğimiz filmleri izledik, sevdiğimiz yeni hobiler keşfettik. Yaşamın yoğun temposunda ertelediğimiz her şeyi hayatımıza dahil etmeye çalıştık ve hep ertelediğimiz bir şeyi tekrar hayatımıza soktuk; kitap okumak. 2020’nin bitmesine sayılı günler kala sizin için bu yılın en çok okunan kitaplarını listeledik.

1. Şeker Portakalı- Jose Mouro De Vasconcelos

Listenin uzun yıllardır vazgeçilmezi olan bu kitap çocuk, genç, yaşlı fark etmeksizin her zaman en popüler ve en çok okunan kitaplar arasında yer alıyor. Kitabımızın ana karakteri Zeze, hayal dünyası çok güçlü ve çok geniş bir çocuktur. Ailesiyle beraber yeni taşındıkları evin bahçesinde bulunan portakal ağacını kendine arkadaş edinir ve bütün hayallerini, yaşadıklarını, hissettiklerini ağaca anlatır. Zeze’yle beraber hayal gücünüzün ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu hissedeceğiniz bu kitaptan oldukça keyif alacağınızdan eminiz.

2.Momo- Michael Ende

Momo şehrin yıkık, harabe tiyatrosunda yaşayan küçük bir kız çocuğudur. Momo’nun en büyük yeteneği kusursuz bir dinleyici olmasıdır. Kitabın konusu insanların zaman algısı ve onu nasıl değerlendirdiğiyle ilgilidir. Momo’nun üzerinden anlatılan bu hikaye bizlere vaktimizin kıymetini ne kadar bildiğimizi sorgulatıyor. Okumanız şiddetle tavsiye ediyoruz.

ilginiz çekebilir: Kitap okuma alışkanlığı Kazanmanın yolları

3.1984- George Orwell

Yazarın baş yapıtı denebilecek bu kitap, 2020 yılının en çok okunanlarından oldu. Özellikle pandemi dönemiyle hayatımızda teknolojiye daha fazla yer verdikten sonra popülerliği iki katına çıkan kitapta teknolojiden oluşan distopik bir evren anlatılmaktadır. Okurken biraz gerilmenize neden olsa da sizi düşündüren ve sorgulatan kült bir eserdir.

4. Körlük- Jose Saramago

Yazarı 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştır. Konusu günümüzde yaşadıklarımızla benzer noktalar içermektedir. Körlük hastalığının salgın olarak yayılmasından sonra toplumun ahlaki açıdan nasıl çöktüğünü, bencilleştiğini anlatır. Konusunun oldukça gergin olmasına rağmen yazar akıcı bir anlatımla yazdığı için bir çırpıda okunmaktadır. Dilerseniz ardından Görmek adlı devam kitabını da okuyabilirsiniz.

5.Cesur Yeni Dünya- Aldous Huxley

Roman, Londra’da ve 26. yüzyılda tamamen distopik bir evren olarak kurgulanmıştır. Romanda toplum üreme teknolojileri, uykuda eğitim gibi yöntemlerle değiştirilmiştir. Kitapta anlatılana göre savaşlar, eşitsizlikler yok edilmiştir ancak bunların yanında sanat, felsefe, aile gibi kavramlarda yok edilmiştir. Anlatılan yeni dünyanın tanrısı Ford’dur. Kitap konu olarak biraz ürkütücü olmasına rağmen fark ettirdikleriyle 2020’nin en çok okunan kitapları arasına girmiştir.

kaynak: 1 2


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
10
O Ne La
Ügün Ügün
13
Ügün
Sinirli Sinirli
3
Sinirli
Sevimli Sevimli
33
Sevimli
Geek Geek
30
Geek
LoL LoL
23
LoL
Aşk Aşk
20
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
16
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı