Ay dünyaya çarpacak olursa ne olur
ay dünyaya çarpdıgını düşünün ne olurdu sizce

Ay dünyaya çarpacak olursa ne olur


Dünyamıza bir meteorun çarpması her zaman olası bir durum. Günümüz teknolojisi bunu önceden tahmin edecek kadar ilerledi bunun göremediğimiz zamanları hatırlayın ve Ay’ın bir gün dünyanın üstüne düşmeye karar verdiğini ve kopan parçaların gelişini çaresizce beklediğinizi düşünün.

ay

Öncelikle tek uydumuz olan Ay hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacımız olacak. Ayın yaklaşık 4.6 milyar yıl önce oluştuğu düşünülüyor. Güneş sisteminin meydana gelmesinden yaklaşık 50 milyon yıl sonra sisteme dahil olduğunu doğrulayan kanıtlar mevcut. Ay yaklaşık 3475 kilometre çapında olmakla beraber Dünyanın yüzde biri kadar kütlesi vardır. yüzeyi çok aşırı uçlarda sıcaklıklara tanıklık edebilir. eksi 173 santigrat ile artı 127 santigrat arası gibi. Ay dünyadan yaklaşık 8 kat küçük ve ortalama 384400 kilometre uzaktadır ayın atmosferi bizim atmosferin bizden daha incedir ve bizim hayatımıza dokunan en önemli özellik dünyamız ve arasındaki yer çekimidir. Bu yer çekimi ayın bize aslında hiçbir zaman çarpmayacak olması anlamına gelir. Peki Dünyamız dışında ilk ayak bastığımız yer olan ay önemli mi ?

peki ya ay dünyaya çarpacak olsa ne olur

Ay okyanuslarımıza uyguladığı dengeli çekim kuvvetiyle yaşamın karada rahatça ilerlemesini sağlamaktadır. Bu yaşadığımız gelgitler Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesini ve sallanmasını önleyerek tüm mevsimlerimizin daha istikrarlı yaşanmasını sağlamaktadır.

Ay Dünyayı daha yaşanabilir bir gezegen yapıyor. Bütün bunlardan  sonra ayın 1 gün bizim için yaptığı bütün bu dengeleyici rolünden çıkıp üstümüze doğru geldiğini hayal edin dünyada yaşanacak karmaşayı hayal edebiliyor musunuz.

dünya görüntüsü

1847 yılında Fransız matematikçi “Edouard albert roche” tarafından oluşturulan bu kavram tarihe ROCHE limiti  olarak kayıt edilmiştir. Roche limiti kısaca bir gök cisminin Kendinden daha büyük başka bir gök cismine yerçekimi gücünün neden olduğu gelgit etkisi altında parçalanmadan yaklaşa bileceği mesafeyi bize gösterir. Ayın bir gün sıkılıp dünyamıza Çarpmak istemesi Tam da bu teoriye değiniyor. Dünyanın herhangi bir yerinde olmanız ayın bize yaklaşmasını görmemize engel değil. Onun hiçbir zaman üstümüze tek parça olarak gelemeyeceğini bilmeniz Şimdilik yeterli olacaktır fakat içinden kopacak olan parçaların bize yaklaşması ve yerçekiminin daha da artırılması tüm dengemizi bozmaya yetecek. eski uydumuzun Bize isyan edip parçalanması irili ufaklı parçaların dünyaya düşmesi ve bir Hollywood filmi gibi şehirlerimizin yok olması ile sonuçlanacaktır. Düşen parçaları isabet etmediği şehirler ise kabaran denizlerin dalgaları ile baş etmek zorunda kalacaktır. O kadar büyük dalgalardan bahsediyoruz ki şehirlerimizi yutacak. Kesin Ay’ın Dünya’ya yaklaşması dünyanın dönüş hızının artmasına sebep olacağı için günler kısalacak güneşli olan temasımız azalacak. Hatta yaşarsak küresel ısınmanın etkilerinin kaybolacağını görebileceğiz. ama Önümüzdeki birkaç milyon yıl da böyle bir olay beklemiyoruz. Zaten ayda bizden hoşlanmıyor her yıl ortalama bizden 4 cm uzaklaşan uydumuz anlattıklarımızn tersine bizleri terk etmek eyliminde.

Bu yazımda bana ilham veren Bilim 101 kanalına teşekürler.

Bu tarz ilginç bilğilendiriçi videolar için Bilim 101 kanalını takip ede bilirsiniz.Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
10
O Ne La
Ügün Ügün
13
Ügün
Sinirli Sinirli
3
Sinirli
Sevimli Sevimli
33
Sevimli
Geek Geek
30
Geek
LoL LoL
23
LoL
Aşk Aşk
20
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
19
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı