Çin, uçaktan daha hızlı yeni bir tren inşa ediyor


Share via
magnev tren
magnev tren

Dünyanın en hızlı trenine sahip olan çin. Rekorları altüst edecek yeni bir tren üzerinde çalışıyor. Üretmeye çalıştığı bu tiren saate 600 kilometre hıza ulaşarak uçak yolculuğuna yeni bir alternatif sunacak.

Tren magnev teklonojisini kulanacak.  inşa edildikten sonra oldukça kapsamlı testlerden geçecek ve daha sonra yolcu taşımaya başlayacak.

Maglev Nedir ?

Maglev Trenler, basit mıknatıs uygulamalarının tren ve ray arasında uygulanmasıyla üretilmiş trenlerdir. Alt alta uygun şekilde konulmuş iki mıknatıstan biri manyetik itme kuvvetlerinin etkisiyle diğerinin üzerinde hiçbir şeye değmeden havada durabilir. Maglev trenin raylar üzerinde askıda kalması da aynı prensibe sahiptir.

magnev tren
magnev tren

HIZLI TREN REKORU ZATEN ÇİN’DE

Çin zaten dünyanın en hızlı trenine sahip. sahip olduğu bu tiren saatte 431 kilometrelik hıza çıka biliyor.  ‘Shanghai Maglev’ isimli tren, Shanghai’da bulunan Pudong Havaalanı ve şehir merkezi arasında 30 kilometrelik mesafede yolcu taşımacılığı yapıyor.

Aynı zamanda 2017 yılında başlayan Fuxing hızlı tren seferleri, 1.300 kilometre uzunluğunda olan Pekin-Şangay arasını, yolcuların 4 buçuk saatte katetmelerini olanak salıyor.

Yeni yapılacak ve uçaktan daha hızlı olacak Maglev treni bittikten sonra Çin, yeni bir rekora daha ev sahipliği yapacak.

KAYNAK:

çin’ li bilim insanlarının geleştirdigi bi diger icada bur dan bakabilirsiniz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
4
O Ne La
Ügün Ügün
6
Ügün
Sinirli Sinirli
30
Sinirli
Sevimli Sevimli
26
Sevimli
Geek Geek
23
Geek
LoL LoL
16
LoL
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir