Nasıl Ders Çalışılır Ders Çalışmaya Nasıl Başlanır


Bugün Ders Çalışmaya Nasıl Başlanır diyenler için. Ders çalışmaya başlayamıyorum sorunu bir çok öğrencinin derdi. Ben de bu yazıda ders çalışmaya nasıl alışılır bundan bahsedeceğim. Ders çalışmaya Nereden Başlamalıyım, Ders çalışmayı sevmek gibi konularda yardım edeceğim.

 Nasıl Başlanır

Zorunluluğa dönüşen tüm eylemler için beynimiz kaç uyarısı verir. Üstelik bu beynimizin normal işleyişine ters bir durumdur çünkü gelişimimiz boyunca daha en başından çevremizi keşfetmeye yeni bilgiler  ve deneyimler kazanmaya yönelik girişimlerde bulunuruz. Daha bebeklikten başlarız meraklı gözlerle etrafı kolaçan etmeye. Peki ne oluyor da bu kadar uzaklaşıyoruz bu yetimizden ???

Sadece zorunluluk olarak görüyoruz öğrenmeyi keşfetmeyi. Büyüsünü kaybediyor hal böyle olunca da.  Her  birimiz her dersi sevemeyiz bu doğru ancak her birimiz onlara bir şans tanıyıp bir yerinden başlayabiliriz. Yapabileceğimizin en iyisine doğru minik adımlarla bu yolcuğu başlatabiliriz. Tıpkı bebekken yürümeyi öğrenme döneminde olduğu gibi. Yürümeyi öğrenmeden koşamazsın öyleyse bir an evvel çalışmalara başlamalısın . Bu yazıyı bitirir bitirmez başlayacaksan gerçekten ve o niyetle okuyorsan devam et okumaya ancak sürekli ileriye atıp o mükemmel zamanı (!) gözlemeye devam edeceksen okumanın pek bir anlamı yok sevgili arkadaşım.

Nasıl Başlamalıyım

Yarın değil , haftaya değil, bir ay sonra değil tam da bugün başlayacaksın. Yarım saatle başla, en basit dersle başla, en sevdiğin dersle başla! Bir hafta boyunca günlük 5 dk arttır . İkinci haftaya geldiğinde günlük 10 dk arttır. İki haftanın sonunda iki saati aşmış olacaksın bile.

Sonraki hafta yine 5 dk lık arttırma düzenine geri dön ve bir aylık sürecin son haftasında yine 10 dk. lık artırım ile ideal çalışma sürene ulaş. Çalışırken mutlaka kronometre ile çalış. En az 20 dk. lık periyotlara böl ve kendine mola ver. Unutma Bunları ancak kendi çaban ile başarabilirsin. Bu yılki sınav sürecinde istikrarını koru gereken öz veriyi göster ki yıl sonunda sonuçlarını birlikte değerlendirelim.

Diğer öğrenci arkadaşlarının da katılabileceği bir sohbet organize edip fikir alışverişinde bulunalım. Emeklerinin karşılığını aldığında gideceğin üniversite için tüm Öğrenci Kozu ailesi ile birlikte üniversite hayatın için eğlenceli listeler oluşturalım. Koşmak için gerekli her şeye sahipsin atacağın küçük bir adımla  iyi bir koşucu olabilirsin.Şimdi en sevdiğin dersi aç ve minimum 30 dk ile çalışmaya başla!!


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
10
O Ne La
Ügün Ügün
13
Ügün
Sinirli Sinirli
3
Sinirli
Sevimli Sevimli
33
Sevimli
Geek Geek
30
Geek
LoL LoL
23
LoL
Aşk Aşk
20
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
16
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı