Dünya’nın En Tehlikeli 10 Balık Türleri.


İnsan, okyanusların yalnızca küçük bir yüzdesini bilir. Ama hepimizin bildiği ve bazı korkuları deneyimlediğimiz ünlü köpekbalığının yanı sıra, dünyanın tüm okyanuslarında ve nehirlerinde gerçekten tehlikeli balıklar da var; sadece görünüşleriyle veya dikenleriyle değil, aynı zamanda saldırganlıkları ve sahip olabilecekleri zehirle de. Aşağıda insanlar için en tehlikeli 10 balık

1.Fenersiler (Lophiiformes)

Fenersiler tehlikeli balık olmalarının yanı sıra dünyanın en çirkin hayvanı olmaya da adaydır.Derin sularda, özellikle Atlantik ve Antarktik okyanuslarının derinliklerinde yaşar.Bu balıkların temel özelliği yırtıcılık biçimleridir, zira başında ilgi çekici büyük bir çıkıntı vardır. Bu çıkıntı aslında avlarını çekmek ve daha sonra onları yutmak için kullandığı ışık saçan bir tuzaktır. Kendisi küçük bir balık olmasına rağmen gerek vücuduna göre orantısız büyük olan ağzı gerekse midesinin büyüklüğü dolayısıyla kendinden cüssece çok büyük canlıları avlayabilmektedir.

2.Köpek Dişli Balık (Anoplogaster)

En Tehlikeli 10 Balık: Fangtooth

Bu balık aynı zamanda Ogrefish olarak da adlandırılır. Ancak Fangtooth tamamen tehlikeli bir balık değildir; Aslında, onu Avustralya kıyılarının en tehditkar balıklarından biri yapan şey, sadece korkutucu yönüdür. Dişleri gövdesi ile orantılı olarak çok uzundur ve genellikle maksimum uzunluğu ancak 17 cm’dir. Bir başka gerçek ise, bu canlının derinlerde bulunan canlı organizmalardan biri olmasıdır.

3.Pelikan Yılan Balığı (Saccopharyngiformes)

การซ่อนตัวขั้นเทพ แถมยังมีพิษและสามารถช็อตไฟฟ้าใส่เหยื่อได้อีกด้วย

Pelikan yılan balığı da aslında listedeki diğer balıklar kadar zararlı değildir. Ama en korkunç balıklar listesine adını yazdırmasının en büyük sebebi kendinden çok daha büyük türleri yiyebiliyor olmalarıdır. Vücutlarına göre o kadar büyük ve güçlü çeneleri vardır ki ağzından bir şey kaçırabileceğini hiç sanmıyorum. 

4.Antenli aslan balığı (Pterois antennata)

Aslan Balığı Zehri İnsanı Öldüremez! - Evrim Ağacı

Özellikle dalgıçların en büyük düşmanlarından biri olan antenli aslan balıkları Hindistan’ın tropik kısımlarında ve Batı Pasifik okyanuslarında bulunurlar. Avustralya’daki en tehlikeli balık olarak adlandırılan bu balık genelde gün boyunca gizlenir geceleri ise özellikle karides ve yengeç avlar. Boyu ortalama 40 santimetre ağırlığı ise 1200 gram civarı olan bu balıkların en tehlikeli balıklar listesinde olmasının nedeni vücutlarında çok zehirli bir madde içeren zehir bezlerinin varlığıdır.

5.Engerek Balığı (Sloane)

Türkiye'de Yaşadığına İnanmayacağınız 16 Balık - onedio.com

Engerek balıkları genellikle çok derinlerde yaşar. Ortalama 2000 metre ve daha derinlerde yaşayan engerek balıkları avlarını avlamak için ışıldayan organlarını kullanır. Tehlikeli bir balıktır ve ürkütücü bir görünüşü vardır. Özellikle çenesi çok serttir ve çok keskin dişleri bulunmaktadır.

 6.Balon Balığı (Tetraodontidae)

Mersin'de Dehşet: Balon Balığı, Denize Giren 8 Yaşındaki Kızın Parmağını  Kopardı - onedio.com

Yırtıcılara karşı savunma taktiği olarak anında şişebilen bu balık, bu nedenle çok yavaş yüzüyor ve günlük çok miktarda gıda tüketmesi gerekiyor. Genellikle tropik ve subtropik sularda bulunmasına karşın az tuzlu sularda da bulunabiliyorlar. Ne yazık ki insanoğlu olarak yaşadıkları nehirleri kirleterek yaşam alanlarını gün geçtikçe daraltıyoruz bu balıkların. Kirlenen suda avlanacağı diğer hayvanların da zarar görmesiyle çok daha agresif hale gelebiliyorlar. Balon balıklarında kendini diğer türlere karşı savunmak için dikenler de bulunmaktadır.

7.Taş Balığı (Synanceia)

National Geographic on Twitter: "#VahşiGerçekler: Taş balığı, bilinen en  zehirli balıktır. Sırtındaki zehirli dikenler; şoka, felce ve ölüme sebep  olabilir. #NatGeoWild… https://t.co/pNZ889J4Ga"

Taş balığının dünyanın en tehlikeli 10 balığı listesinde olmasına hiç şaşırmamamız gerekmektedir. Utangaç ve az bilinen bir balık olmasına karşın taş balığı, dünyanın en zehirli balığı bile olabilir. Pasifik ve Hint Okyanuslarında yaşayan ve küçük balık ve kabuklarla beslenen bu balık için tehlikeli demek yetmez. Bu balıkların gerçek tehlikesi yüzgeçlerinin omurgalarıyla temas ettiği yerde bulunan çok güçlü zehir barındırmasıdır. O zehir bir insanın saniyeler içerisinde ölmesine neden olabilir. 

8. Barakuda (Disambiguation)

Alem-i Hayvan: Baraküda balığı

Bu görsel olarak şirin olan ama aslında çok tehlikeli olan balığın tehlikesi zehirinden gelmemektedir. Alışık olduğumuzun aksine bu balıklar avlarına sinsi sinsi yaklaşmazlar. Saniyeler içerisinde 0’dan 90 km/s hıza çıkabilen bu balıklar bu yüksek hızı ve ivmesi sayesinde avlarının neye uğradığını anlamadan kıstırabilirler.

9.Goliath Kaplan Balığı

Dünyanın en büyük ve en tehlikeli balığı. En korkunç katil balık. En büyük  ve en korkunç balık

Adından da anlaşılacağı üzere oldukça büyük ve acımasız bir balık olan Goliath Kaplan Balığı çok iri bir cüsseye sahiptir. Son derece tehlikeli olan bu balık çenesi timsahınkine benzediği için piranha ile farklılık gösterir. Ortalama 75 kg ağırlığında olan bu balık 1.5 metre civarı bir boya sahiptir. Afrika’nın en tehlikeli balığı olarak adlandırılan bu balık daha çok Kongo Nehri havzasında bulunur.

10.Piranha

Piranhas: Toothy Nippers With a Bad Reputation | HowStuffWorks

Güney Amerika’da yaşayan bu balıkları bir çoğumuz korkutucu filmlerden biliyoruz. Günümüzde tanımlanan ortalama 60 civarında piranha türü mevcuttur ve bunların tümü ortalama 25 cm uzunluğundadır. Genellikle tatlı suda ve özellikle Amazon, Ekvador, Bolivya, Orinoco, Venezuela ve Kolombiya sahillerinde rastlamak mümkündür. Korku filmlerinin vazgeçilmezi olan bu balığı asıl tehlikeli yapansa çok yüzeysel yerlerde yaşamalarıdır. Yüzeye çok yakın yüzdüklerinden karşınıza çıkma olasılığı oldukça yüksektir. Bir insanı 300 piranha anca yutabilirken son derece agresif olmalarından bir tanesi durmadan saldırıp büyük hasarlar verebilir.

KAYANAK: 1

ASTEROİT NEDİR? ASTEROİT DÜNYA’YA ÇARPARSA NE OLUR?


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
30
O Ne La
Ügün Ügün
33
Ügün
Sinirli Sinirli
23
Sinirli
Sevimli Sevimli
20
Sevimli
Geek Geek
16
Geek
LoL LoL
10
LoL
Aşk Aşk
6
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
3
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı