EN ETKİLİ 6 NOT ALMA TEKNİĞİ

EN ETKİLİ Biçimde 6 NOT ALMA TEKNİKLERİ


Not alma yeteneğinizi geliştirmeniz anlama yeteneğinizi geliştirmeniz demektir. Ve bunun sonucunu her yerde görebilirsiniz yalnızca derslerde değil. Doğru şekilde bilgiyi öğrenmeyi anlamak bir insan kendini de doğru şekilde anlamaya kadar götürür. Doğru not almak çalışmalarımızda, eğitimimizde boşa kürek çekmemek için çok önemli. Açıkçası bunu sadece dersler için de düşünmemek lazım. Okuduğunuz her kitap için, araştırdığınız her konu için doğru notlar alabilme becerisi o bilginin bizde kalması adına çok önemlidir.

Doğru not alma aslında bize doğru şekilde anlamayı sunar. Çünkü doğru not almak gelen bilgileri öylece saklamaya çalışmaz. Birbirine bağlar, sorular sorar ve kalıcı öğrenmeyi sağlar. Doğru şekilde not almayı başarabilirseniz öğrendiğiniz şeyi istediğiniz zaman geri çağırabilirsiniz. Kısa süreli hafızanız yerini anlamlı öğrenmelere bırakır.

NOT ALMA metotlarına bakalım

1. CORNELL METODU

Sayfayı 3’e böllüyorsun. Sol tarafa, konuyu öğrenirken dikkatini çeken kelimeleri kelimeleri ve soruları yazıyorsun. Sağ tarafa notlarını cümlelerini yazıyorsun. Dersi bitirdikten sonra da alt kısma soru, kelime ve cümleleri birleştirerek özeti yazıyorsun.

2. HARİTALAŞTIRMA

Görsel zekası olan öğrenciler için çok iyi bu metod. Konular arasındaki ilişkileri hatırlamanızı ve aralarında bağlantı kurmanızı sağlıyor.


3. ANAHTAR YÖNTEMİ

Bu yöntem, çok fazla ayrıntı içeren konuları öğrenirken en kullanışlıdır. Notların düzgün bir şekilde organize edilmesini sağlar. Konular ve alt konular arasındaki ilişkiyi görmek kolaydır.

4. CÜMLE METODU

Burda bir taktik şablon yok. Konu ilerlerken dikkatini çeken her cümleyi ya da kısa kelime gruplarını alt alta yazıyorsun. Çok hızlı ilerlemen gereken konularda kullanabilirsin bu metodu. Ana noktaları belirlemende, ne önemli ne önemsiz ayırmanda kolaylık sağlar. Dinlerken önemli gördüğünüz şeyi o satıra not alın. Cümle ya da çok kısa olarak. Her bilgi için bir alt satıra yazın.

5. KUTU METODU

Alt başlıkların belli olmadığı karışık dersler için güzel bir yöntem Özellikle tablette not alan kişiler için mükemmel. okumaya ya da dinlemeye başlayınca bir kutu açıp ilk konuyla ilgili notlarınızı yazıyorsunuz sonra farklı bir şeyden bahsetmeye başladığında yeni bir kutuya geçiyorsun. Her yeni konu hissettiğinde farklı bir kutu açıyorsun. İlerde bu kutular birbiriyle alakalı olmaya başlayınca kutuları birleştirip ayırabilirsin.


6. TABLO METODU

Bunu bir şey dinlerken ya da hızlı olmanız gerekiyorsa yapamazsınız. Bu vakti olanlar için bir yöntem. Uğraştırıyor ama konuyu kesin ve çok derin anlamanızı sağlıyor. Aynı zamanda arşivleştiriyorsunuz ilerde dönüp baktığınızda çok net bir özetle karşılaşıyorsunuz. Üstten aşağıya öğrenmen gereken alt başlığı yazıyorsun, sütunlara da dersinle ihtiyacın olan soruları yazıyorsun.

Evde nasıl verimli ders çalışılır

kaynak: 1.2


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
31
O Ne La
Ügün Ügün
36
Ügün
Sinirli Sinirli
23
Sinirli
Sevimli Sevimli
20
Sevimli
Geek Geek
16
Geek
LoL LoL
10
LoL
Aşk Aşk
6
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
3
Aman Tanrım

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı