Gelecekteki Teknolojileri Doğru Tahmin eden 10 inanılmaz film.
Gelecekteki Teknolojileri Doğru Tahmin eden 10 inanılmaz film.

Gelecekteki Teknolojileri Doğru Tahmin eden 10 inanılmaz film.


Sanal asistanların olduğu robot yardımcılarımızın olduğu VR gözlükleriyle film izlediğimiz bir çağda yaşıyoruz. Bizler, içinde yaşadığımız için tüm bunları normal olarak algılıyoruz. Oysa bugünün teknolojileri bundan yıllar önce sadece bir hayalden ibaretti. Başka bir bakış acısı ile düşünelim bugün hayal ediginiz teknolojiler gerçek olacak çünkü bunları hayal eden insan bugün hayallerimiz yarın geleceğimiz. Geçmişte bugünü teknolojilerini ön görenlerde var tabii sonuçta bunların hepsi insan beyninden çıkıyor.Peki günümüz bilim kurgu filmleri geleceğin teknolojileri mi olacak? Öncesinde gelin günümüzde kullandığımız teknolojileri yıllar önce öngören 5 filme birlikte göz atalım.

1- Geleceğe Dönüş- Giyilebilir Teknolojiler

Geleceğe Dönüş filmini izlemeyeniz yoktur herhalde hala izlemediyseniz hemen izlemenizi öneririm

Geleceğe Dönüş serisi pek çok yönüyle zamanın ötesinde bir seri olarak görülüyor. Filmde yer alan bilim-kurgu ögeleri vizyona girdiği dönemde kimi çevrelerce ¨saçma¨ olarak nitelendirilse de bugün pek çoğunu günlük hayatımızda kullanıyoruz. Bunlardan biri de giyilebilir teknolojiler. McFly ailesinin yemek masasında taktığını gördüğümüz gözlükler, bugünün Google Glass’ına ve hatta Oculus Rift’ine fikir öncülüğü etmiş olabilir.

2- Azınlık Raporu- Dokunmatik Arayüz

Philip K. Dick’in kısa hikâyesinden aynı adla senaryolaştırılan ve ünlü yönetmen Steven Spielberg tarafından yönetilen Azınlık Raporu, bilim kurgu dünyasına çok önemli bir bakış atıyordu. Tom Cruise’nin başrolde yer aldığı filmde hareketleri kaydırma ve dokunmatik ekran hesaplamaları kullanılıyordu. Bugün hepimizin telefonunda kaydırmalı ekran özelliği var ve bu teknolojiyi aktif bir şekilde kullanıyoruz.

3- Total Recall- Sürücüsüz Araçlar

Arnold Schwarzenegger’in başrolü üstlendiği Total Recall filminde yer alan sürücüsüz araç sahnesi, bugün tüm büyük şirketlerin peşinde koştuğu bir proje haline geldi. Filmde her ne kadar küçük bir sahne olarak yer alsa da günümüzde önemli bir başlık olarak tartışılıyor.

4- Blade Runner- Dijital Billboard

Bir Ridley Scott klasiği olan ve geçtiğimiz yıllarda devam filmi de çekilen Blade Runner, bilim-kurgu türü için mihenk taşı olarak gösterilen filmlerden biridir. Filmde yer alan şehir manzaralarında Dijital Bilboardlar ise dikkat çekiyor. 80’li yıllarda pek de alışık olmadığımız bu durum, günümüzde kanıksanmış bir hal aldı. Artık büyük şehir meydanları dijital billboardlar ile dolu.

5- 1968 yılında çekilen 2001: A Space Odyssey: Skype ve Siri

2001 a space odyssey - skype

Stanley Kubrick’in yönettiği filmde Skype’a benzer bir program ile video görüşmeleri yapılıyordu. Yine bir yazılım insanlara gitmeleri gereken yer gibi konularda konuşarak yanıt veriyordu.

6- Total Recall (1990) İnsana ihtiyaç duymayan otomobil

Arnold Schwarzenegger’in başrolü üstlendiği Total Recall filminde yer alan sürücüsüz araç sahnesi, bugün tüm büyük şirketlerin peşinde koştuğu bir proje haline geldi. Filmde her ne kadar küçük bir sahne olarak yer alsa da günümüzde önemli bir başlık olarak tartışılıyor.

7- 2001: Bir Uzay Destanı (1973)

Yönetmen Stanley Kubrick hiçbir zaman bu dünyadan olmadı. Filmleri de öyle. Kubrick’in yönetmenliğini üstlendiği 2001: Bir Uzay Destanı filmi, 50 yıl sonra olacakları doğru tahmin etti.

Filmde geçen her detay, 2001 yılından daha sonra gerçeğe dönüşmüş olsa bile, iPad, düz ekran monitörler, video arama ve Siri benzeri HAL 9000 gibi detaylar Kubrick’in ne kadar öngörülü olduğunun birer kanıtı.

Filmde ayrıca henüz hayata geçmese de bir gün gerçekleştirilmesi planlanan uzay turizmi detayı da yer alıyor.

8- Robocop(1987)

Öleceğine kesin gözüyle bakılan yarım bir adamın robot teknolojisi ile sokaklarda devriye gezdiğini görmedik, ancak bu teknoloji inceden inceye kullanılmaya başladık. Prototip kollar gibi materyallerin dışında Robocop’ta bulunan yüz tanıma teknolojisi de çağımızın teknolojileri arasında yer alıyor.

9-Wargames(1983)

Günümüzün Matrix tarzı hacker tabanlı film ‘ lere zemin hazırlayan Wargames, interneti ve hackerları ortaya atan ilk filmlerden birisiydi. Çağının çok ötesinde yer alıyor. Eğer izlemediyseniz hala izlenecek kalitededir.

Jetsons(1962-)

Birçoğumuzun çocukluk çizgi serilerinden birisi olan Jetgiller’i bu listeye almamak olmazdı. Günümüzde Roomba gibi temizlik sayesinde evimizin temizliğini yapabiliyoruz.

Geçmişten günümüze doğru tahminler sunmuş film listemiz bu şekilde. Sizinde bu listeye katabileceğiniz filmler varsa bizlere yorum olarak iletebilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
17
O Ne La
Ügün Ügün
20
Ügün
Sinirli Sinirli
10
Sinirli
Sevimli Sevimli
6
Sevimli
Geek Geek
3
Geek
LoL LoL
30
LoL
Aşk Aşk
26
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
23
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı