Bir meyve Sineğinin bu gününe kadarki en ayıntılı Beyni taraması yayınlandı

meyve Sineğinin bu gününe kadarki en ayıntılı Beyni taraması yayınlandı


Google ve Virginia’daki Janelia Araştırma Kampüsü’nden bilim insanları bir hayvandaki beyin hücre bağlantılarını şimdiye kadarki en ayrıntılı yüksek çözünürlüklü haritasını yayınladı.

Meyve sineği

Yukarıda gördüğünü hayvanı beynindeki 25 bin kadar nöronu bağlayan 20 milyon sinapsisi görüyor olacağız. Yapılan tarama, alışık olduğumuz türden bir beyin taraması değil. Bu model beyindeki sinapsislerin bağlantısı üzerine çalışan konnektomi bilim alanı için bir dönüm noktası niteliğini taşıyor. Yayınlanan harita ?connectome? olarak adlandırılıyor. Bu harita sadece meyve sineği beyninin üçte birini gösteriyor. Bugüne kadar sadece yuvarlak solucan (C. Elegans) beyni tamamen bu şekilde haritalanmıştı. Connectomics’in bilim dünyasında tartışmalara yol açan bir yöntem olduğunu belirtelim. Bir kesim, bu tekniğin beynin fiziksel bölümlerini belirli davranışlarla ilişkilendirmeye yardımcı olduğunu savunuyor. Aslına bakarsanız bu da sinirbilimin temel hedeflerinden biri. Ancak tekniği eleştirenler; bu tekniğin, henüz büyük atılımlar üretmediğini ve nöronları haritalama konusunda yürütülen bu özenli çalışmanın başka alanlarda daha iyi kullanılabilecek kaynakları tükettiğini belirtiyor. 

Google ve Janelia Araştırma Kampüsü ekibi tarafından üretilen 3 boyutlu harita, teknik bir ilerlemenin göstergesi. Haritanın hem otomatikleştirilmiş yöntemlerin hem de insan emeği sonucunda ortaya konmuş bir ürün olduğu vurgulanıyor.

İlk olarak meyve sineğinin beyni 20 mikron kalınlığında yani insan saçının üçte biri boyutundaki parçalara bölmüşler sonra bu kesikler tarama yapan elektron mikroskobunun elektron akışları ile görüntülenmiş.  Elde edilen veriler daha sonra trilyonlarca 3D pikselden oluşan bir 3D görüntü üretmek için çalışmışlar.

Bilim insanlarının tarama için meyve sineklerini seçmelerinin nedeni, beyin yapılarının önceki örneklere kıyasla inanılmaz derecede karmaşık olması imiş.

Meyve sineğinin beyini bu şekilde

Meyve sinekleri, diğer küçük hayvanların aksine yerleşik navigasyon sistemlerine sahipler ve kur dansları gibi üst düzey davranış özellikleri sergiliyorlar. Yani pek çok canlıdan daha küçük boyutlarda olmalarına rağmen daha akıllılar.

Milyonlarca 3D görüntüyü birleştirmek oldukça zorlu bir görev. Google araştırmacıları, yapay zekanın yardımına rağmen sanal gerçeklikteki sinapsları izlemek için iki yıldan fazla sürede yüz binlerce saat harcamışlar.

Bunlardan sonra bile, sonuçta ortaya çıkan harita meyve sineğinin beyninin sadece bir bölümünü kapsıyor. Bir meyve sineğinin beyni toplamda 100 bin nörondan oluşuyor. İnsan beyninde ise kabaca 86 milyar nöron bulunuyor. Bu da insan beyninin tamamının beyin haritasını oluşturmaktan çok uzak olduğumuzu gösteriyor. Ancak yapılan bu çalışmanın çok önemli olduğu ve önümüzdeki on yıl içinde bu tarz projelerin önemli sonuçlar vermeye başlayacağı söyleniyor Google’ın algoritmik gücüne rağmen, yazılım ortaya çıkardığı çalışmayı incelemek için ciddi bir insan gücüne ihtiyaç olduğunu ekleyelim.

Meyve sineğinin Detaylı beyin taramasının videosu

Google ve Janelia Araştırma Kampüsü’ndeki bilim adamları, söz konusu projeyi oluşturmak için gereken kaynakları sağlayamayan kurumlar ve kişiler için projenin tamamını açık kaynaklı olarak yayınladılar. Ayrıca ekip; verileri, görüntüleri, videoları ve diğer bilgileri herkes için kolayca erişilebilir ve profesyonel araştırmacılar tarafından kullanılabilir hale getirecek şekilde özenle biçimlendirdi. Projeyi merak ettiyseniz, yapılan çalışma hakkındaki detaylara buradan göz atabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
6
O Ne La
Ügün Ügün
10
Ügün
Sinirli Sinirli
33
Sinirli
Sevimli Sevimli
30
Sevimli
Geek Geek
26
Geek
LoL LoL
20
LoL
Aşk Aşk
16
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı