Günlük Hayatta Bile İşinize Yarayacak 15 Düğüm Tekniği
Günlük Hayatta Bile İşinize Yarayacak 15 Düğüm Tekniği

Günlük Hayatta Bile İşinize Yarayacak 15 Düğüm Tekniği


Düğümler hayatımızın her alanında. Gün içinde ayakkabılarımızı, saçlarımızı veya kravatımızı bağlarken çeşitli düğümler kullanıyoruz. Peki ya şu an bilinen yaklaşık 4000 çeşit düğüm tekniği olduğunu biliyor muydunuz? Ben bilmiyordum bunlardan bazıları Denizcilik, dağcılık, balıkçılık vb. gibi bir çok alanda geliştirilen düğümler’dir. bu düğümler yerine göre o kadar kullanışlı ki günlük hayatta bile çoğu işinizi halletmeye yarayabilir.  Bu yüzden, bu 20 temel düğümü öğrenerek hayatınızı kolaylaştır bilirsiniz.

1. Kare düğüm

Kesilmiş bir ipi tekrar birleştirmek için ya da bir şeyin etrafında bir ip halkası oluşturmak için (çubuk demeti gibi) kare bir düğüm kullanılır.

Kare düğüm nasıl bağlanır:

Bir ipi sağa sola, sonra diğerinin altına geçirip sonra da aynı yöne ters yönde, yani sağdan sola ve sonra alttan iterek sağlam bir kare düğümü bağlayabilirsiniz. Her ipin çalışma ucu ve ayakta ucu yan yana olduğunda (bir büyükanne düğümü gibi bir “çarpı” yapmadan) doğru yaptığınızı bileceksiniz.

2. Karanfil hitch

Karanfil demeti, bağlanması kolay bir düğümdür ve bir ağaca veya direğe bir çizgiyi hızlıca sabitler, ancak tek başına kullanıldığında, yedek olarak başka bir düğüm olmadan kayma yapar.

Bir karanfil hitch nasıl bağlanır:

Bir ağaçta karanfil ipi oluşturmak için ağacın etrafında bir ip ipi yapın. Sonra başka bir ilmek yapın ve sıkmadan önce ipin serbest ucunu ikinci ilmeğin altından geçirin. Bunu bir direk veya kazık üzerine bağlamak için, ipin serbest ucunda bir ilmek oluşturun ve direk üzerine kaydırın. Sonra başka bir döngü ilki ile aynı yapın. İkinci halkayı direk üzerine yerleştirin (ilk döngünün hemen üstünde) ve aksamı sıkın.

3.saç virajı

bir ipi diğerine bağlayan bir düğüm tipidir. Bunu seviyorum, çünkü farklı türdeki materyalleri birbirine bağlamak veya farklı ip kalınlıklarına bağlamak için en iyi kıvrılmadır. Bu düğüm bile çaptaki farklılıklar nedeniyle normalde birleştirilemeyen çizgiler veya malzemeleri birleştirir.

Bir sac kıvrım nasıl bağlanır:

Bir tabaka kıvrımı oluşturmak için, daha kalın veya daha kaygan ipleri “J” şeklinde bükün (bir balık kancası gibi). Sonra diğer ipi kanca şeklinden arkadan geçirin, tüm kancanın çevresine bir kez sarın ve sonra kendisiyle diğer ip arasındaki küçük çizgiyi sıkıştırın. Halatlar aynı çap ve dokudaysa, tabaka kıvrımı aslında bir kare düğüme benzer. Bir tabaka kıvrımını kumaş veya muşamba ile bağlamak için, malzemeyi “J” şekline getirin, sıkıştırın ve şekillendirin ve ardından ipinizi “J” boyunca ve çevresinde geçirin.

4. Yuvarlanma hitch

Yuvarlanma kancası, mevcut bir hatta bir bacak ekler. Bu aksama, gergin bir aksamın arkasındaki temel düğümdür, ancak mevcut herhangi bir satıra eklenebilir. Yuvarlanma kancası, daha çok köpeği bir köpek kızağı ana hattına bağlamak için genellikle tarihsel olarak kullanılmıştır.

Yuvarlanan aksama nasıl bağlanır:

Yarım bir kanca oluşturmak için bir ipin serbest ucunu ana ipin etrafına sarın . İkinci yarım aksama yapın ve sonra başlangıç ​​yerinizden diğer tarafa geçen yarı aks ile bitirmek için tüm düğüme sarın.

5. Prusik düğümü

prusik bir düğüm
Prusik düğümü. Tim MacWelch

Prusik düğümü, yükselen veya kesilen olarak kullanılabilecek bir halka oluşturur. Bu “sürükle ve tut” düğümü, ipin hiçbir ucu serbest olmadığında bir ipe bir ilmek eklemek için de kullanışlı olabilir.

Prusik düğümü nasıl bağlanır

Bir Prusik’i bağlamak için kısa bir halat ve ayrı bir uzun halat gerekir. Kare bir düğüm gibi sağlam bir düğümle sabitlenmiş kısa ipte bir halka bağlayın . Şimdi, döngüyü uzun ipin etrafına üç kez sarın, her bir ipin uzun ipin üzerine yaslandığından emin olun. Kısa ipin halkasını altından geçirin ve sıkıca çekin. Döngüde ağırlık olduğu sürece Prusik uzun ipi tutar. Prusik’i ayrıca ağırlığın ilmek içerisinden çekerek ve sarımları uzun ipe yukarı veya aşağı iterek uzun halatı yukarı veya aşağı kaydırabilirsiniz.

6. kereste hitch

bir ahşap aksaklık düğümü
Ahşap aksam, direkler ve kütükler gibi kaba, silindirik nesnelerin etrafına sıkıca tutulur ve işiniz bittiğinde çözülmesi de kolaydır. Tim MacWelch

Kereste kancası, çekme veya destek görevi görmesi için bir nesneye ipi sabitler.

Bir kereste aksama nasıl bağlanır:

Bir kereste kancası oluşturmak için yapmanız gereken tek şey, ipin serbest ucunu nesnenin etrafına, bir kütük gibi çekmeyi düşündüğünüz gibi çalıştırmaktır. Ardından ipin etiket ucunu dört veya beş kez oluşturduğunuz döngünün iç kısmına sarın. Kereste kancasını sıktıktan sonra dört veya beş sivri nesneye karşı sıkı olacak şekilde sabit gerginlik kancayı oturmaya devam edecektir.

7. Kan düğümü

kan düğümü
Kan düğümü. Tim MacWelch

Bir düğümün bu küçük taşı, iki çizgiyi bir arada tutmak için oltada kullanılır (kesikli bir çizgiyi giderir veya liderleri ve ipuçlarını tutturur).

Kan düğümü nasıl bağlanır:

Kanı düğümlemeye iki çizgiyi bindirerek ve bir serbest ucu diğer çizginin etrafına beş veya altı kez sararak başlayacaksınız. Serbest ucu iki satırın arasından geçirin. Diğer çizgiyi aynı sayıda (beş veya altı) sarın ve serbest ucu iki çizginin arasına, çizginin diğer serbest ucunun zıt yönünde geri sokun. Olta kullanıyorsanız, sürtünme hasarını azaltmak için üzerine tükürün.

8. Erkek koşum

adam koşum düğümü
Her iki taraf da ücretsiz olmadığında bir çizgide bir döngüye mi ihtiyacınız var? Erkek koşum, çeşitli amaçlar için kullanılabilen bir ip veya kordonda güçlü halkalar oluşturabilir. Tim MacWelch

Bu kurnaz düğüm, hattın hiçbiri bir halkayı bağlamakta serbest olmadığında ipin uzunluğu boyunca herhangi bir yere bir hat koymanıza olanak tanır – ve benden haber alamadınız, ama bir erkek koşum hile yapmak için harika savaşın eşiğinde.

Bir erkek koşum takımı nasıl bağlanır:

Satırda bir miktar gevşeklik toplayın ve bir döngü yapın, böylece hattın bir kısmı döngünün ortasından geçer. Döngünün yanını tut ve ortadaki çizgi ile döngünün diğer tarafı arasındaki boşluktan çekin. Yeni halkayı sıkıca çekin ve ardından adam kablo demeti düğümünü tespit etmek için çizgiyi çekin. Bu düğüm, yeni oluşturulan döngüde sabit bir gerginlik olmadığında kayabilir, bu nedenle onu tutmak için döngüde bir şey tutun.

9. Carrick viraj

carrick dirsek düğümü
Carrick virajı. Tim MacWelch

Bu kare düğüm alternatifi iki ipi birlikte sağlam bir şekilde birleştirir ve kare düğümden çözülmesi kolaydır.

Bir carrick viraj nasıl bağlanır:

Kavisli virajı bağlamak için, bir ipin serbest ucu olan bir halka oluşturun. Diğer ipin serbest ucunu ilk ilmeğin altından ve ardından resimde görüldüğü gibi altından geçirin. Serbest ucu, altından geçen ilmek boyunca geçirin ve sıkmak için iki ayakta ucunu çekin.

10. kamyoncu hitch

aksama düğümü
Bu bağlantıyı sıkıca bağlayın ve kasnak gibi davranan mekanik bir avantaj elde edersiniz. Tim MacWelch

Bu engebeli aksamı kullanmak için bir kamyon şoförü olmanıza gerek yok. Kamyoncu kanadının benzersiz özelliği, bir çizgiyi sıkmak için size eşsiz bir mekanik avantaj sağlamasıdır. Bu aksamı bağlamak biraz karmaşık olsa da, sabitlemeden önce çizgileri mümkün olduğunca sıkmanız gerekiyorsa, sorun yaşamaya değer – her zaman muşambaları bağlamak veya değişen taşıma yüklerini güven altına almak için kullanırım.

Bir kamyonun aksamını bağlamak için:

Çizginin bir ilmek ile sekiz düğüm bir rakam bağlayarak başlayın . Sonra, çizginin serbest ucunu, çizgiden ilmek geçmeden önce ipin içine bağladığınız her şeyin etrafından veya içinden geçirin. Ardından, çalışma ucunu sıkıca çekin ve serbest ucu , döngünün hemen altında, iki yarım bağlantı ile sabitleyin .

11. Namlu hitch

yuvan bir bira ile bir varil hitch düğüm
Namlu hitch. Tim MacWelch

Varil aksamı yüzyıllardır yelken ve inşaat işlerinde kullanılmıştır. İyi dengelenmiş bir konumda kaldırmak için bir kova, namlu veya başka bir silindirik nesneyi sabitlemenizi sağlar.

Bir namlu hitch kravat nasıl:

Namluyu veya kaldırılacak diğer nesneleri ipinizin üzerine yerleştirin. Ardından namlunun üst kısmına el üstü bir düğüm bağlayın. Üst düğümü namlu üst kısımlarına dolana kadar açın. İpin uçlarını kare bir düğümle bağlayın ve ardından kaldırın. Bu düğüm, tel sapı nihayet kırıldığında ince bir kova sapı yapar.

12. koyun derisi

koyun knot
Koyun düğümü. Tim MacWelch

Bu düğüm yarı sihir numarası, yarı pratik düğüm gibi görünüyor, ancak çizgiyi kesmeden çizgiyi kısaltıyor. Bu düğüm, sahadaki yanlış hesaplamalarımıza rağmen uzun iplerimizi tek parça halinde tutar. Satırı çok uzun olduğunda bunu ayı çantalarında kullanacağım, ama kesmek istemiyorum.

Bir koyun derisi nasıl bağlanır:

Bir koyun askısını bağlamak için ipi istediğiniz yeni uzunluğa katlayın. Devam eden ipin bir ucunda yarım bir aksama oluşturun ve yakındaki halkanın üzerine bırakın. Diğer duran ucunda yarım bir aksama yapın, bitişik döngüsünün üzerine bırakın ve ardından her şeyi yavaşça sıkın.

13. Tripod bağlama

tripod knot günlükleri
Üç ayak ikiden daha sağlamdır ve tripod kesinlikle yapmayı öğrenmek isteyeceğiniz çok yönlü bir kamp ekipmanıdır. Sığınakları, sarsıntılı rafları, su filtrelerini ve bir dizi diğer kamp demirbaşını oluşturmak için tripod bağlama kullanabilirsiniz. Tim MacWelch

Tripod bağlama, genellikle barınaklar ve ateşte bir tencere gibi kamp malzemelerini desteklemek için kullanılır.

Bir tripod bağlamada nasıl bağlanır:

Neredeyse aynı uzunluk ve kalınlıktaki üç kutbu toplayarak başlayın ve yan yana yere koyun. Son kutuplardan birine bir karanfil demeti bağlayın ve sonra tüm kutupların etrafına dört, beş veya altı kez sarın. Şimdi, kutupların arasına, her biri arasında iki kez -, bağladığınız orijinal düğüme veya aksama doğru geri çalışarak çizgi sarın. Satır etiketinin ucunu orijinal düğümünüzün etiket ucuna bağlayarak bağlama işlemini bitirin. Tripodun bacaklarını açın ve kullanışlı bir şey için kampınızda kullanın.

14. Kare bağlama

bir kare düğüm bağlama
Kare bağlama Tim MacWelch

Kare bağlama, kamp sandalyelerinden kulelere ve köprülere kadar her şeyi yapmak için kullanılmıştır – ancak iki kutbu bir arada tutmak için de kullanabilirsiniz.

Kare bağlama bağlama:

İki kutbun geçtiği yerin yakınında, kutuplardan birine bir karanfil bağlantısı bağlayın. Ardından, hattınızı iki direğin birleşimine sarın, alt direğin altından ve üst direğin üstünden geçirin. Bunlarla sarmal dışa doğru beş veya altı kez sarılır. Daha sonra, kutupları arasına sarın, sıkmak için önceki sargılara bastırın. Son olarak, ipin serbest ucunu, bütün bu bağlama işlemini başlatan karanfil kanadının serbest ucuna bağlamak için bir kare sümük kullanın. Kolay değil mi?

15. İki yarım aksama

yarım aks düğüm turuncu paracord ile bağları
Barınma hatlarını sabitlemek veya takma donanımını sabitlemek için acele iki yarım bağlantıyı bağlayabilir (veya çözebilirsiniz). Tim MacWelch

Bir çizgiyi ağaçlara veya direklere sabitlemek veya bir tırnağın aksamını bağladığınız gibi çizgiyi kendisine sabitlemek için iki yarım bağlantı kullanabilirsiniz. Yarım bir aksamın bağlanması oldukça kolaydır, ve sık sık barınaklara muşamba bağlamak ya da hamakları asmak için kullanırım.

İki yarım aksama nasıl bağlanır:

Halatı duran ucun etrafına ve ilk yarım aksamı oluşturmak için oluşturulan ilmeğin içinden geçirdikten sonra, ikinci yarı aksamı yapmak için çizgiyi tekrar aynı şekilde sarın. Sıkıca çekin ve bir diğerinin yanına oturan iki yarım bağlantıya sahip olmalısınız. Daha fazla sigorta istiyorsanız, iki yarım aksamın kaymasını engellemek için hattın etiket ucuna sahip bir üst düğümü bağlayabilirsiniz.

Kaynak: #1#

Yürümeyi seviyorsanız bi göz atın.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
27
O Ne La
Ügün Ügün
31
Ügün
Sinirli Sinirli
20
Sinirli
Sevimli Sevimli
16
Sevimli
Geek Geek
13
Geek
LoL LoL
6
LoL
Aşk Aşk
3
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
34
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı