2018_03_18_4.gif

Nesli tükenmekte olan 5 hayvan


Dünyamızda binlerce canlı var ama nesillerini devam ettirmelerinin önündeki en buyuk engel biziz yani insanlar yiyoruz içiyoruz tüketiyoruz yamalıyoruz yakıp yıkıyoruz kirletiyoruz.Bizde “Boombuzzy” olarak nesli tükenmekte olan hayvanları paylaşmak istedik.

İşte dünyanın üzerinde nesli tükenmekte olan havanlar. Biz ise her geçen gün yanlız kalıyoruz dünyada bir çok canlı yok oluyor en sonda biz yok olacağız.

1. Cava Gergedanı

cava gergedanı resmi

Rhinocerotidae familyasından kalan beş gergedan türünden sadece biri olan Cava Gergadanı eskiden cava adasının batısından Çin’in güneyine kadar olan alanda yaşardı. Günümüzde sadece Cava Adası’nda bulunan Ujung Kulon Milli Parkında yaşamakta.günümüzde cava adasında yaşan cava gergedanı sayısı 60’tan az.hata siz bunu okurkenbiri daha ölmüş olabilir. Cava Gergedanı’nın neslinin tükenmesinin en büyük nedeni ise Çin tıbbında gergedan boynuzunun şifa verici güçleri olduğuna inanılmasıdır. Bu sebete kendisi’ni nesli tükenmekte olan hayvanlar listesine sokuyor…

Hayatta kalanların sayısı: 60’dan az

2. Altın Başlı Langur

Altın Başlı Langur

10 yıldır koruma altında olan bu langurlar bir türlü çoğalamıyorlar. Halen soyları ciddi tehdit altında olan langurların sayısı, on yılda ilk kez 2003 yılında artmıştır. 70’den daha az kaldığı düşünülüyor

Hayatta kalanların sayısı: 70’den daha az

Doğal ortamı: Vietnam

3.Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Deri Sırtlı Deniz Kaplumbağası

Yaşayan en büyük kaplumbağa türlerinden biri boyu 2.2 metre ye kadar uzaya bilir 700 kg dır. Ne yazık ki çok düşük bir hayatta kalma oranına sahiptirler. Bazı uzmanlar, her 1000 deri sırtlı kaplumbağa yumurtasından sadece 1 tanesinin yetişkinliğe erişebildiğini belirtmektedir.

Hayatta kalanların sayısı: Bilinmiyor

Doğal ortamı: Tropikal okyanuslar.

4.pabuç gagalı

pabuç gagalı resimleri

Bu arkadaşı listeye almamın sebebi dinozorlar zamanında kalmış gibi gözükmesi. Pabuç gagalı (Shoebill), leyleğe benzeyen bir kuş türüdür. Dev boyutu ve garip görüntüsü nedeniyle dinozor çağlardan gelmiş gibi görünen bu kuş, dünya üzerinde en fazla Afrika bataklıklarında bulunuyor.
Pabuç gagaların ortalama boyu 110 ila 140 cm. arasında değişkenlik gösterir. Şimdiye kadar kaydedilmiş en uzun pabuç gagalı’nın boyu ise 152 cm. Kuşun ağırlığı ise 4 ile 7 kg. arasında değişiyor. Pabuç gagalıların dünya üzerinde sayısının 5.000 ila 8.000 arasında olduğu tahmin edilmektedir. 

Hayatta kalanların sayısı: 5.000 ila 8.000

Doğal ortamı: Afrika’nın tropikal doğu bölgesinde

5. Filipin Kartalı

nesli tükenmekte olan hayvanlar filipin kartalı

Filipin kartalı bilinen en büyük ve en ağır kartaldır. Adından da anladığınız üzere Filipinler’in yağmur ormanlarında yaşayan endemik bir türdür. Neslinin tükenmesiyle karşı karşıya olduğu için genellikle çok az tanınır bu kuşlar. Filipinler’de nüfusunun en çok olduğu Mindanao adasında 83 ila 233 çitf olarak bulunur. Kahverengi tüyleri ve kafasında yele gibi bir görünüm oluşturan bu kuşlar, maymun yiyen kartal olarak da bilinirler. Kanat açıklığı 184 ve 220 santimetre arasında değişen filipin kartalları ortalama 4.5 ile 8 kg arasında bir ağırlığa sahiptir.

Hayatta kalanların sayısı: 83 ila 233 çitf

Doğal ortamı: Filipin yağmur ormanları.

bu makalemizde sizlere nesli tükenmekte olan havanları derledik sonraki bıtonuna basarak başka konulara göz atabilirsiniz.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
26
O Ne La
Ügün Ügün
30
Ügün
Sinirli Sinirli
20
Sinirli
Sevimli Sevimli
17
Sevimli
Geek Geek
16
Geek
LoL LoL
6
LoL
Aşk Aşk
3
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
33
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı