Oscar'a aday olmayı hak Eden en iyi bilim kurgu filmleri

Oscar’a aday olmayı hak Eden en iyi bilim kurgu filmleri


Oscar’a aday olması için seçilen filmlererin birçok kritere uygun olması gerekir.En İyi Film kategorisi adayları genellikle Amerikan yapımları arasından, ağırlıklı olarak drama kategorisinden seçiliyor. Bilim kurgu filmleri de En İyi Film kategorisinin dışlananları arasında. Bilim kurgu, bir tür olarak yalnızca CGI’dan ve görsellikten ibaret değildir. Var olan dünyadan farklı bir dünya yaratmak, mantıklı bir senaryo hazırlamak ciddi bir ustalık işidir. Bu senaryoya insanları inandırıp kendine hayran bırakmak ise bambaşka bir gurur kaynağıdır. Ancak Akademi bilim kurgu filmlerini o kadar ciddiye almıyor olacak ki, yalnızca En İyi Görsel Efekt kategorisinde bu filmlere yer açabilmiş

Oscar adaylığını hak eden bilim kurgu filmleri…

1- yıldızlar arası

Christopher Nolan’ın her film janrında başarılı olabileceğinin önemli kanıtlarından biri olan Interstellar, Akademi üyelerinin yok saydığı en önemli filmlerden biriydi. Nolan, En İyi Yönetmen kategorisinde Oscar adaylığı almayı başarmıştı. Ancak 2015 yılının Oscar adayları arasında Birdman, Her Şeyin Teorisi, Büyük Budapeşte Oteli, Enigma, Keskin Nişancı gibi filmlere yer verilmesine karar verilmişti. Insterstellar ise En İyi Görsel Efekt kategorisinde ödüle layık görüldü.

2-solaris

Solaris 1972 yapımı Sovyet sanat filmidir. Stanisław Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan yapımın yönetmenliğini Andrey Tarkovski üstlenmiştir. Duygusal krizler nedeniyle başarısızlığa uğrayan bir uzay deneyini konu almaktadır

Andrei Tarkovski, gelmiş geçmiş en iyi yönetmenler arasında yer alan efsanevi isimlerden biri. İnsan bilincinin derinlerine inen Solaris filmiyle Cannes Film Festivali’nin ödüllerini silip süpürmüştü. Ama tabii Solaris bir Amerikan filmi değildi. Bu nedenle bırakalım Oscar’a En İyi Film kategorisinden aday olmayı, muhtemelen Akademi’nin ilgisini bile o dönemde çekmemiş olabilir. Günümüzde hala Akademi’nin yabancı düşmanlığı tartışılırken, bu durumun yalnızca Parasite ile kırıldığı görüldü.

3-Geleceğe Dönüş

Geleceğe Dönüş, Robert Zemeckis’in yönetmenlik, Bob Gale’ın yardımcı senaristlik, Steven Spielberg’in yürütücü yapımcılık yaptığı, 1985 yapımı bilimkurgu, macera ve komedi türündeki filmdir. Başrollerinde Michael J.Blade Runner ile aynı yılı paylaşan Back To The Future, gelmiş geçmiş en mükemmel bilim kurgu filmleri arasında yer alıyor. Robert Zemeckis, binlerce harika filmin modern uyarlamalarının arasına Geleceğe Dönüş’ün de eklenmemesi için elinden geleni yapmaya devam ediyor. Ancak Akademi, Geleceğe Dönüş ile ilgili milyonlarca insanın görüşüne katılmadı. Back To The Future yalnızca En İyi Ses Efekti Oscar’ına layık görüldü.

4-2001: Bir Uzay Destanı

2001: Bir Uzay Destanı veya Türkçe gösterim adıyla 2001: Uzay Yolu Macerası, 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilimkurgu filmi. Filmin bilimkurgu yazarı Arthur C. Clarke’ın kısa bir öyküsünden esinlenen senaryosu, Kubrick ve Clarke tarafından kaleme alınmıştır.2001: A Space Odyssey’i izleyenler, Stanley Kubrick’in bugünün teknolojisine ihtiyaç duymadan harika efektler yaratarak dehasını ortaya koyduğunu kolaylıkla görebilir. Günüme kadar asla değerini yitirmeden gelen film, Oscar’a En İyi Film kategorisinde aday olamayanlar arasında. Yine harika bir filme yalnızca En İyi Görsel Efekt Oscar’ının verilmesi şaşırtmıyor.

5-Bıçak Sırtı(Blade Runner)

Bıçak Sırtı, Ridley Scott tarafından yönetilen 1982 tarihli ABD yapımı bilimkurgu filmidir. Başrollerde Harrison Ford, Rutger Hauer, ve Sean Young yer almıştır. Philip K. Dick’in Android’ler Elektrikli Koyun Düşler mi? adlı romanını temel alan senaryoyu Hampton Fancher ve David Peoples yazmıştır.Yarattığı distopik dünyanın etkilerini bugünün bilim kurgu sinemasına kadar taşıyan Bıçak Sırtı, Ridley Scott’ın ustalık eserlerinden biri. Harrison Ford başrollü Blade Runner da Akademi’nin kurbanları arasında. Film yalnızca En İyi Sanat ve Set Yönetimi ile En İyi Görsel Efekt kategorilerinden Oscar’a aday gösterilmiş, ancak En İyi Film kategorisinde yok sayılmıştı.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
26
O Ne La
Ügün Ügün
30
Ügün
Sinirli Sinirli
20
Sinirli
Sevimli Sevimli
16
Sevimli
Geek Geek
13
Geek
LoL LoL
6
LoL
Aşk Aşk
3
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
33
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı