2030 yılına kadar robotlar yüzünden işsizlik artacak
robotlar

Robotlar 2030 Yılına Kadar 20 Milyon İnsanı İşsiz Bırakacak


Oxford Economics’in hazırladığı rapora göre çeşitli teknolojiler kullanan robotlar, 2030 yılına kadar dünyadaki imalat işgücünün yüzde 8,5’unu oluşturacak. Bu da 20 milyon insanın işinden olması demek.

Yapay zeka biz fark ettirmeden sektör’ün her yerinde kullanılmaya başladığı kesin. insanlar teknoloji’de geliştikçe yapılması gereken işler azalıyor. Bu rapora göre robotların 2030 yılına kadar küresel anlamda imalat işlerinin %8,5 kadarını alması beleniyor.

Oxford Economics’in yaptığı araştırmaya göre, önümüzdeki 10 içerisinde imalat sektöründe çalışan yaklaşık 20 milyon kişi işsiz kalacak. Buda demek oluyor’ki insanların yerini robotlar (otomasyon) alacak. Bu sayıyı orana döktüğümüzde her 1,6 kişinin yerine getirdiği işi bir robot yapacak.

Rapora göre bu değişimden en çok etkilenecek ekonomisi zayıf olan ülkeler olacağını söyleniyor. Daha az yetenek ve düşünce gerektiren işlerde neredeyse insana gerek kalmayacak. Gelişmiş olmayan ekonomisi kötü olan ülkelerden issizlik sayısının birden artması oldukça mümkün hatta kesin. Artan ekonomik eşitsizlikten kurtulabilmenin en kolay yolu ise insanların robotların yapamayacağı işlere yönelmesi.

Yani sosyal zekayı kullanma empati yapabilme becerileri iş bulma konusunda öne çıkacak. bu yüzden kişilerin kendine yatırım yapması faydalı olacaktır.

Yapılan bir diğer araştırmaya göre, 200 yıldan beri yana yaklaşık 1,7 milyon insanın otomasyonlaşma yüzünden işsiz kaldığını ortaya koyarken, Çin’in 2030 yılına gelindiğinde bilfiil olarak 14 milyon endüstriyel robot kullanacağı öngörülüyor.

EN ÇOK ARTIŞ ÇİN’DE

Robotların kullanımının 2011-2016 yılları arasında ABD’de otomotiv sektöründe yüzde 14, diğer sektörlerde yüzde 40 artış kaydettiği ifade edilen açıklamada, söz konusu dönemde artış oranının Çin’de otomotiv sektöründe yüzde 199, diğer sektörlerde ise yüzde 267 seviyesinde olduğu belirtildi.

Açıklamaya göre 2000 yılından bu yana tüm dünyada toplam 1,7 milyon imalat pozisyonunun robotlar tarafından yapıldığı söyleniyor, bunun Avrupa’da 400 bin, ABD’de 260 bin, Çin de ise 550 bin olduğu söylendi.

Kuruluş açıklamasında politika yapıcılarının, iş dünyasının, çalışanların ve öğretmenlerin, gelecekte otomasyon sistemine uygun gerekli donanımların kazandırılmasına odaklanmaları gerektiği belirtildi.

Yani anlıyacanız kendinizi geliştirmeniz gerktiği’dir hem sosyal hemde empati yanından geliştirmenizdir. bi düşünün röbatlar neyi yapamaz kendinizi o yöde egitin


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
3
O Ne La
Ügün Ügün
6
Ügün
Sinirli Sinirli
30
Sinirli
Sevimli Sevimli
26
Sevimli
Geek Geek
23
Geek
LoL LoL
16
LoL
Aşk Aşk
13
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
10
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı