toyota uzaya göderecegi dev aracı acıkladı
toyota'nın uzaya 2030 yılında jaxa ile beraber gönderecegi araç

Toyota’nın Ay ’a göndereceği dev keşif aracı


Japon otomotiv devi Toyota uzay sektörüne girş yapmaya hazırlanıyor. japon uzay araştırma organizasyonu ” JAXA ” ile işbirliği yapan toyota Ay ‘a dev bir araç göndermek için hazırlandıklarını duyurdu.

JAXA’nın resmi internet sitesi üzerinden yayınlanan yazıda arabanın Ay’da taşımacılık yapma amacıyla kullanılacağını açıkladı . Otonom sürüş kabiliyetlerine sahip olacağı söylenen araç, iki astronotu Ay yüzeyinde tam 10 bin kilometre boyunca taşıyabilecek kapasitede. Ayrıca istenildiği takdirde ekstradan iki yolcu daha taşıyabilecek. Son olarak aracın, 2019 Toyota 4Runner SUV modelinin tam iki katı uzunluğunda ve iki katı genişliğinde boyutlara sahip olduğu söyleniyor.

Ay arabasının güç ihtiyacı ise tamamıyla yenilebilir güneş enerjisiyle karşılanacak. Toyota’nın geliştirdiği yakıt hücresi teknolojisi Ay aracında kullanılacak. Yakıt hücrelerinin katlanabilir güneş panelleriyle sarj edilmesi düşünülüyor.

toyota ay aracı

Açıklama yapan JAXA başkanı hiroshi yamakawa ; Bu zorlu keşif macerasında toyota’nın bize katılması ile kendimize olan güvenimiz kuvvetleniyor. Basınçlı kabinlere sahip büyük bir insanlı araç geniş ölçekli keşif görevlerimize’de çok önemli bir rol oynuyacak. Ay da daha hızlı ve verimli bir şekilde araştırabilceğiz açıklamasında bulundu. Toyota ve JAXA ikilisi, dev aracı 2029 yılı gibi Ay yüzeyine indirmeyi planlıyor. JAXA’ nın verdiği tarih geç gibi geç gibi gözükebilir ama zaten o tarihe kadar Ay’a insanlı bir görev düşünülmüyor. JAXA’ nın şimdiki hedefi 2030 yılına kadar Ay’a ilk japon asronotunu indirmek. Yani anlıcanız toyota’nın 2030 yılına kadar oracı hazıl hale getirmek.

Toyota uzay arabasının NASA gibi diger uzay ajazlarınnda kullanmasını bekliyor

Toyota’nın uzay araç prototip görüntüsü

Her ne kadar aya alınabilecek yakıt miktarı sınırlı olsa da, JAXA ve Toyota, basınçlı rover’ın toplam 10.000 km’den daha fazla ay yüzeyinde bir seyir alanına sahip olacağını söyledi.

Bununla birlikte, Toyota’nın JAXA ve Toyota tarafından incelenen basınçlı rover için ‘uzay hareketliliği’ konsepti oldukça küçük. 3,8 metre yüksekliğinde 6 metreye 5,3 metrelik bir araç öngörmektedir. İki kişi için yeterli oda var, JAXA ve Toyota, acil durumda dört kişi. Toyota ve JAXA, Mayıs 2018’den bu yana insanlı ve basınçlı bir gezici kavramını ortaklaşa çalıştıklarını da ortaya koydu.

Ay, herhangi bir araç için bazı özel zorluklar sunuyor. Yerçekimi, Dünya’nın altıda biri ve ay yüzeyi kraterler, uçurumlar ve tepelerle doludur.

Bakalım ilerliyen yıllarda ne olacak şimdilik bu kadar dostlar.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
30
O Ne La
Ügün Ügün
33
Ügün
Sinirli Sinirli
23
Sinirli
Sevimli Sevimli
20
Sevimli
Geek Geek
16
Geek
LoL LoL
10
LoL
Aşk Aşk
6
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
4
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı