Üçüncü Parti Android Mağazası Kullanan 20 Milyon Kişinin Bilgileri Çalındı

Üçüncü Parti Android Mağazası Kullanan 20 Milyon Kişinin Bilgileri Çalındı


Android uygulama mağazası olan “Aptoide ‘nin” kullanıcı bilgileri bir hacker tarafından çalındı. Çalınan bu bilgiler tahmini olarak 20 milyonu bir hacker forumunda paylaşıldı.

Android kullanıcılarının resmi Google Play Store’da yaklaşık 3 milyon uygulamaya bulunuyor. Play Store dışında en bilinen uygulama mağazalarıysa Samsung Galaxy Store ve Huawei AppGallery olarak biliniyor. Bunların yanı sıra üçüncü parti uygulama mağazaları bulunuyor. Bu tarz üçüncü parti mağazalar arasında en büyük olansa 150 milyonu aşkın kullanıcı ve yaklaşık 1 milyon uygulama ile Aptoide uygulamasıdır. Bir hacker, Aptoide uygulama mağazasını kullanan 39 milyon kişinin bilgilerini ele geçirerek 20 milyonunu kişinin e-postası ve şifreleriyle birlikte popüler bir hacker forumunda paylaştı.

Siber güvenlik uzmanları üçüncü parti uygulama mağazası kullanımını önermiyor:

Aptoide 2011 yılında kuruldu ve kısa sürede milyonlarca kulanıcıya  ulaştı. Bunun nedeniyse uygulamanın, her kullanıcının mağazasını ayrı ayrı yönetmesine dayanan merkezsiz uygulama mağazası olması diyebiliriz. Bu kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan Aptoide uygulaması, açık kaynak şeklinde bir keşif platformu olarak tanınıyor. Siber güvenlik uzmanları ise gelebilecek tehlikelere karşı Aptoide gibi üçüncü parti uygulama mağazalarının kullanımını tavsiye etmiyor.

Aptoide ise uzmanların böyle demesine rağmen sürekli ne kadar güvenli olduğunu vurguluyor. Hatta uygulama açıklamasında, “Tüm uygulamalar virüslere karşı taranmıştır ve biz Android cihazının güvende olmasını sağlamak için ekstra güvenlik testleri uygularız” şeklinde bir ifade bulunuyor. Bunlarla birlikte, Aptoide’in ana sayfasında  “Son çalışmalar Aptoide’nin en güvenli Android mağazası olduğunu kanıtlıyor” şeklinde de bir yazı bulunmasına rağmen bu çalışmalar hakkında bir bilgi bulunmuyor.

Aptoide yetkilisi Filipa Botelho, bu söylenenlere karşı Aptoide’nin hacker saldırılarının ve olası veri ihlallerinin kurbanı olduğunu belirtirken Aptoide’e ise güvenlik denetimi sona erene kadar giriş yapılamıyor. Site yeniden açıldığı zaman güvenlik önlemleri nedeniyle kullanıcılardan yeni şifre isteneceği biliniyor.

19 Nisan tarihinde Have I Been Pwned (HIBP) veritabanına Aptoide girdisi eklendi. Bu girdi, uygulama mağazasının veri ihlaliyle karşılaştığının ve 20 milyon müşterinin bilgilerinin bir hacker platformunda paylaşıldığını belirtiyordu. Ayrıca HIBP bahsedilen ihlallerin başlangıç tarihini 13 Nisan olarak belirtti ve tehlikeye giren hesap sayısını 20.012.235 olarak açıkladı.

Tarihin en ölümcül salgını hangisi hiç merek ettin mi hemen tikla ve gör


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
16
O Ne La
Ügün Ügün
20
Ügün
Sinirli Sinirli
10
Sinirli
Sevimli Sevimli
6
Sevimli
Geek Geek
3
Geek
LoL LoL
30
LoL
Aşk Aşk
26
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
23
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı