Hırsızlık gerçekleşmeden tespit eden yapay zeka
Hırsızlık gerçekleşmeden tespit eden yapay zeka

Hırsızlık gerçekleşmeden tespit eden yapay zeka


Japonya’da VaakEye adlı bir firma tarafından üretilen bu yapay zeka hırsızlık vakalarının %81 ‘ini başarılı şekilde tespit edip engellenmesi sağlandı.

Son zamanlarda hemen hemen her alanda yer alan yapay zekayı kullanmaya başladık. Yapay zekanın özelikle derin öğrenme modelinin hayatımıza girmesiyle tıpta astronomiden otonom araçlardan yeni metamateryaller üretilmesinde pek çok alanda kullanılmaya başlandı. Yapay zekalar şimdide beşincilik görevini üslenmiş durumda.

Vaak, Ryo Tanaka’nın kurduğu yapay zekayı yaparken insanların davranışlarını video görüntülerini kullanarak incelemeye odaklandı. Sonucunda ortaya bu gözlemci yapay zeka ortaya çıktı.

VaakEye firmasının ilk ürünü olarak piyasaya çıktı. Aylık 162 dolar karşılığında bu yapay zeka, güvenlik kameralarından gelen canlı görüntüleri eşzamanlı olarak inceleyerek şüpheli davranışları tespit ediyor ve sonra da insan görevlileri olası hırsızlıklara karşı uyarıyor. 

yapay zekanın nasıl işlediğine dair resim

Yapay zekayı eğitmek için 100.000 saatten fazla video görüntüsü kullanıldı. Bu görüntülerin bazılarında aktörler hırsızlık olaylarını canlandırırken bazılarında da gerçek kamera görüntüleri kullanıldı.Tanaka, sistemin gergin gözüken, kameraları arayan, normalden hızlı hareket eden kişileri gözlemlediğini belirtiyor. Sistem ayrıca raflardan çantalara ya da ceplere giren ürünleri de takip ediyor. Sisteme göre her hareketin bir şüphelilik derecesi var ve bir kişi belli bir şüphe noktasına ulaştığında sistem otomatik olarak insan görevlileri uyarıyor. Bu sistem Japonya’da 50 mağazada kullanılıyor. şu anda da %81 başarı oranına sahip olduklarını belirtiyor.

yapay zeka insan vücudunun 100 farklı noktayı referans alarak takip ediyor. Bu yapay zeka ileride daha farklı davranışları da inceleyebilme potansiyeli taşıyor

nasıl işlediğine dair video

Vaak’ın bir sonraki projesi,

Amazon Go uber-market gibi, tamamen çıkışsız bir alışveriş deneyimi sunmak . Bir Amazon hesabı yerine, müşterilerin mobil cihazlarında bir VaakPay hesabı kurmaları ve mağazanın orada alışveriş yaptıklarını bilmeleri için bir düğmeyi tıklamaları gerekir. Sistem, neleri alıp bıraktığınızı izleyecek  bu sayede kasaya gitmek zorunda kılmayacaksınız.

Bu tür bir teknolojinin dünyaya yayılırken nasıl karşılandığını görmek ilginç olacak. Elbette, AI sistemleri tarafından izlendiğinizi bilmek, halihazırda kullanımda olan yüz tanıma sistemlerinin etkinliği göz önüne alındığında bir dizi gizlilik sorununu doğurabilir, ancak Tanaka, amaçlarının daha idealist olduğunu iddia ediyor.

“Vizyonumuz suç veya kaza olmadan uygun bir dünyada yaşamak” diyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
13
O Ne La
Ügün Ügün
16
Ügün
Sinirli Sinirli
6
Sinirli
Sevimli Sevimli
3
Sevimli
Geek Geek
33
Geek
LoL LoL
26
LoL
Aşk Aşk
23
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
20
Aman Tanrım

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı