Yapay Zeka Tutkunlarının Mutlaka İzlemesi Gereken Belgeseller


 Yapay zeka teknolojileri insanlarda merak, heyecan, korku gibi birçok farklı duygu hissettirmektedir. Yaratıcılık ve yüksek teknolojiyle çerçevelenmiş yapay zeka dünyası, birçok kişi için oldukça ilgi çekici konulardan biridir. Yapay zekanın ne olduğu, nasıl çalıştığı, yaklaşımları, insanlara olan katkısı ve bu teknolojinin geleceği hakkında fikir sahibi. Bu yapay zeka geleceğe bakış açınızı yeniden gözden geçirmenizi sağlayacak. Beklide yakın gelecekteki kendi işinizi bulmada yardımcı olacak. Hadi bu filmlere baklalım.

Birinci filmimiz

AlphaGo

Film, Google Deepmind tarafından geliştirilen ve go oyunu oynayan alphago isimli bilgisayar programının (yapay zeka) 2016 yılında dünyadaki en iyi alphago oyuncusu olan lee sedol’la karşılaşmasının gerçek hikayesini konu edinmektedir.

Greg Kohs’un yönetmenliğindeki bu sürükleyici belgesel, bir makineyi insanla karşı karşıya getiriyor. Film, insan zihninin işleyişiyle beraber yapay zekanın geleceğini de ortaya koymaktadır.

Do You Trust This Computer? (Bilgisayara Güveniyor Musunuz)

Günümüzde, yeni nesil kendi kendine öğrenen bilgisayarlar hayatımızın birçok yönünü şekillendirmeye başladı. Her gün çok büyük miktarlarda veri yaratılıp, yorumlanmaktadır. Yorumlanan veriler; uygulamalar, kişisel asistanlar, akıllı cihazlar ve hedefe yönelik hazırlanan reklamlar ile kişilere geri dönüyor.

İş otomasyonundan tıbbi teşhislere hatta askeri operasyonlara kadar hemen hemen her endüstride artık bu dönüşüm mevcut. ‘’Bu Bilgisayara Güveniyor Musunuz? ‘’(Do You Trust This Computer) adlı belgesel, içinde bulunduğumuz çağın getirdiklerini tehlikeleri ile birlikte anlatıyor. Elon Musk, Ray Kurzweil ve Jonathan Nolan gibi yapay zeka ile ilgili kişilerin röportajlarını içeren belgesel, yapay zekanın eşsiz bir çağın habercisi mi yoksa insanlığın son icadı mı sorularını izleyiciye sorgulatıyor.

Lo And Behold, Reveries of the Connected World

Werner Herzog’un yönettiği Amerikan belgesel filmi; internetin, robotiklerin, yapay zekanın, nesnelerin internetinin ve çok daha fazlasının insan hayatı üzerindeki etkisini inceliyor. 

2016 yılında Sundace Film Festivali’nde galası yapılan belgesel, Bob Kahn, Elon Musk, Sebastian Thrun, Ted Nelson ve teknoloji dünyasının diğer önderleriyle yapılan röportajları barındırıyor.

Machine Learing: Living in the Age of AI

Konuyu yapay zeka hakkındaki endişelerden çok, teknolojik gelişmeler özelinde ele alan belgesel makine öğrenimine odaklanıyor. Yapay zekanın verileri nasıl okuyup yorumladığını aktaran belgeselde bunun yanı sıra, AI’nın gelecekte insanlara ne gibi faydalar sağlayabileceği konusunda bilgiler veriliyor.


Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
6
O Ne La
Ügün Ügün
10
Ügün
Sinirli Sinirli
33
Sinirli
Sevimli Sevimli
30
Sevimli
Geek Geek
26
Geek
LoL LoL
20
LoL
Aşk Aşk
16
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
13
Aman Tanrım

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı