Yüksek Performanslı DisplayPort 2.0 Kullanıma Hazır


Share via
Yüksek Performanslı DisplayPort 2.0 Kullanıma Hazır
Yüksek Performanslı DisplayPort 2.0 Kullanıma Hazır

HDMI 2.1  ve DisplayPort 2.0 baya iddalı görünüyor acaba bu piyasa hangisi daha fazla başarı yakalayacak

HDMI dan daha kaliteli görüntü aktara bilmemesine HDMI kadar popüler olmayan DisplayPort, 2.0 sürümüyle birlikte kazandığı özellikler sayesinde daha fazla kullanıcıya ulaşa bilek. DisplayPort’u  daha önce duydunuz mu bilmiyorum ama HDMI rakibi olan DisplayPort,  genelikle üst segment monitörlerde, belirli grafik kartlarında ve diğer premium profesyonel teknolojilerde kullanılıyor. DisplayPort’a gelecekte daha fazla cihazda kullanılmasını sağlayacak bir güncelleme geliyor. DisplayPort, 2000’başında VGA ve DVI’ın yerini alacağı  düşünülüyordu. DisplayPort, içerisinde Dell, HP, Lenovo, Oculus, Apple, Nvidia gibi birçok şirketin olduğu VESA grup tarafından destekleniyor.Fakat DisplayPort’u destekleyen birçok şirket, HDMI’yı da destekliyor. Bu iki rakibin görev dağılımına bakıldığında da DisplayPort’a bilgisayarlar ve monitörler düşerken HDMI da televizyon ve eğlenceye odaklanıyor.

DisplayPort 1.0
DisplayPort 1.0

DisplayPort 1.0 sürümü 2006 yılının ortalarında çıktı. Sesi görüntüyü beraber yada ayrı ayrı taşıması için tasarlanan bu teknoloji teknik yönleri, Sony, Philips, Maxell ve Lattice gibi elektronik firmaları tarafından geliştiriliyor.

DisplayPort’un 1.1  10,8 Gpbs bant genişliği sunuyorken hemen peşine 1.1a sürümü çıktı ve ve aradan bir kaç yıl geçti. 1.2 sürümü 2010 yılında hemen ardından çıkan  DisplayPort 1.3 ve 1.4 de sırasıyla 2014 ve 2016 yıllarında çıkış yaptı. 10 yıllık ömründe de bant genişliğini üç katına çıkardı.

DisplayPort 2.0
DisplayPort 2.0

DisplayPort 2.0

DisplayPort2.0 normalde 2017 yılında çıkacaktı fakat daha fazla geliştirmek ve HDMI teknolojisinde neler olacağını görmek için çıkış tarihi ertelendi. DisplayPort2.0 gücünü söylemek gerekirse üç 4K ekranı 90 Hz, iki adet 8K ekranı ise 120 Hz’te çalıştırabilecek. Bu gücü gördükten sonra heveslenen varsa birazcık daha beklemek zorunda; zira içerisinde DisplayPort2.0 olan donanımların 2020’nin sonlarında çıkması bekleniyor. DisplayPort2.0 geriye dönük uyum da sağlayacak. ani yeni DisplayPort teknolojisi, eski DisplayPort teknolojileriyle çalışabilecek. Teknoloji, USB-C ve Thunderbolt 3 desteği de sürmeye devam edecek. Dolayısıyla daha geniş bir kullanım alanı bulması oldukça fazala.

Kaynak: DisplayPort

siz ne düşünüyorsunuz DisplayPort 2.0 HDMI sollaya bilir’mi .


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Share via

Sizin Tepkiniz Nedir?

O Ne La O Ne La
13
O Ne La
Ügün Ügün
16
Ügün
Sinirli Sinirli
6
Sinirli
Sevimli Sevimli
3
Sevimli
Geek Geek
33
Geek
LoL LoL
26
LoL
Aşk Aşk
23
Aşk
Aman Tanrım Aman Tanrım
20
Aman Tanrım

Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir